SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
Şerafettin Sevinç
TRAFİK TESCİL VE SİGORTA UZMANI
Şerafettin Sevinç Kimdir?

  ÜSKÜPLÜ ŞERAFETTİN SEVİNÇ ; 

  20.05.1951 yılında Makedonya - Üsküp'te Alaca Camisi yanında dünyaya gelmiştir. Üsküp Müftüsü Molla Şevkinin torunudur. Babası Nazmi, annesi Müteveffalar Cemile hanımdır. Ablaları; Şadiye ve Melahat abileri; Hasan ve Hüseyin ve kardeşi Rüştü Sevinç'tir. Müslüman Türk ve Arnavut asıllıdır. 

  Şerafettin Sevinç bir Evlad-ı  Fatihan torunudur. Aile reisi babası Makedonya’dan bir kofer ve bir tahta sandık eşyasıyla; 1954 yılında rahmetli Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Adnan Menderes hükümetleri sayesinde serbest göçmen olarak Türkiye – İzmir’e gelmiştir. Şerafettin Sevinç evli ve bir kız çocuğu ve bir torunu mevcuttur. İzmir' de, Boğaziçi mahallesinde gecekondu bölgesinde ikamet etmiştir.

  Babası 05.05.1955 yılında T.C.D.D yıllarında yol işçisi olarak işe başlamış ve bir gecekondu evi yapmış ve bu gecekondu evi 7 defa Belediyece yıkılmış ve yeniden yapılmış, ikamet etmişlerdir.

  Şerafettin Sevinç,  İzmir' de 1957 yılında ilk tahsilini Tepecik şimdiki adı ile Yenişehir'de verem hastanesi karşısında Ziya Gökalp ilkokulunda, Orta tahsilini o okulun hemen arkasında Vedide Baha Pars orta okulunda tamamlamış ve Lise tahsilini 3 yıl okuyup,  İzmir Çankaya da Efes Oteli yanında İzmir Akşam Ticaret Lisesi 3.sınıfa kadar okuyabilmiştir ve aşağıda belirttiği hayat engameleri ile baş başa kalmıştır.

  İlkokul çağında, yani ilkokul 3. sınıfında iken, anne ve babasına ve ailesine katkıda bulunmak üzere hayatın çeşitli dallarında çalışmış olup, İzmir fuarında bu yıllarda fuar dahilinde sepetli damacana ile bir bardağı 5 kuruşa su satmıştır. İzmir Basmane’de olan otogarda, hareket halinde bile olan otobüslerin içinde çikolata ve nane şekeri satmıştır. Ayrıca akşamları Ege’nin o zamanlar meşhur siyasi akşam gazetesi olan Ege-Telgraf Gazetesini 15 kuruştan satmıştır. İzmir' de Tepecik Kuruçay’ da 10 kuruşa gevrek satmıştır. Parası olmayan çoçuklara yarım gevreği 5 kuruşa satmıştır. Hiç parası olmayan çoçuklara parasız vermiştir.

  Yine okul önlerinde haşlanmış kestane, gevrek ve çoçukların sevdikleri gıda,oyuncak ve benzeri şeyleri satmıştır.O zamanlar 2,5 kuruşlar vardı ortası delikli idi.2 tanesi 5 kuruş idi. Bir adı da yüzpara idi.Ayrıca 5 kuruşun iki rengi vardı.Kullanmaktan silinmiş ve aşınmış sarı 5 kuruş ve yine kırmızı 5 kuruşlarla alış veriş yapmıştır.Mahallelerde top sahalarında seyyar gevrek ve domatlı peynirli kumru satmıştır.1961 yıllarında İzmir’de Pazar yerlerinde yine böyle satışlara devam etmiş ve eskiden pompalı gaz ocaklar vardı, 12 tanesi 25 kuruşa gaz ocak iğnesi satmıştır.

  Şerafettin Sevinç,1962 yıllarında ilkokulu bitirdikten sonra babası Nazmi Sevinç ( rahmetli ) ortaokula yazdırmış ve hem ortaokula gidiyor.Ayrıca  İzmir’de Azim Han’da  avukat katipliği yapmak üzere rahmetli Avukat Halidun Vakur Utkun Bey’in yazıhanesinde de yarım gün çalışmaya başlamış ve bu meyanda bu iş hanındaki diğer Avukatlarada hizmet etmeye başlamış aynı kattaki bu Avukatlar; Feridun Manastır, Mahmut Çömek, Mehmet Fuat Erkmen ve Profesör Doktor İrfan Baştuğ olan rahmetli Avukatlardan çok iyilik görmüş ve onların himayelerinde bulunmuş, çok maddi ve manevi yardımlar görmüştür.Bu meyanda çalışırken rahmetli Avukat Vakur Utkun Bey İzmir’e 10. Noter olmuş ve Basmane’de  noterlik kurulmuş ve bu noterde de çalışmaya başlamış, noter memurluğu yapmıştır.Ruhu şaad olsun VAKUR UTKUN Bey’ den çok büyük destek görmüştür.Allah gani gani rahmet eylesin İnşallah.

  Bu noterlikte çalışmakta iken şoför ehliyeti sınavlarına girmiş ve başarılı olmuş ve 18.06.1969 tarihinde şoför ehliyeti almış ve noterliği bırakmıştır. İzmir’de, Kemer’de eski ve yeni kereste satıcılarının bulunduğu Mevlana Camisinin ve bayat ekmek pazarının bulunduğu yerde olan Kereste depolarında moto -  guzzi yük motoru ile kereste taşımış, daha sonra İzmir – Zeytinlik’ te taksi durağında ve taksi dolmuşlarında Tepecik – Zeytinlik – Konak arası taksi dolmuşçuluğu yapmıştır.Bu taksicilik yıllarında Basmane’de 9 Eylül Meydanın’da yani Fuar önünde Merkez Kıraathanesi’ nin önünden İstanbul’a, ozamanlar Topkapı yoktu, Sirkeci’ye 35 AU 909 Plakalı 1954 Model Playmouth marka taksi ile İstanbul’a dolmuş yapmıştır. Yol güzergahı Manisa Sabuncubeli idi.O tarihlerde Sabuncubeli’ den geçmek her yiğidin harcı değildi.Yollar engebeli ve çok dardı,yollarda eşkiyalar vardı ve yol kesip paralarını alıyor ve adam kesiyorlardı.Böyle maceralı işler yapmıştır.

  Bundan bir müddet sonra minibüs şoförlüğü yapmaya başlamış ve Samantepe – Çankaya, şimdiki ismi Levent olan semtte minibüs şoförlüğü yapmıştır.Bu çalışmalar devam ederken 11.02.1971 tarihinde yine sınavlara girerek ehliyetini ağır vasıta yapmıştır.Daha sonra kamyonculuk yapmaya başlamış ve İstanbul’dan İzmir’e 1966 model Ford Kamyon ile plakası 35 EL 866  olan kamyonla, İzmir’e Kartal’dan Milangaz çekmiş, zira İzmir’de o yıllarda Milangaz yoktu ve İstanbul Kartal’dan  geliyordu.

   2 ay kadar kamyonculuk yaptıktan sonra otobüsçülük yapayım demiş ve Yılmaz Turizm Şirketinde 1965 Model Havalı Apollo Magirus Marka otobüsle Çanakkale – İzmir ve İzmir – Ankara arası yolcu çekmiş ve bu işide terk edip; 02.11.1971 tarihinde Kütahya’da Hava Er Eğitim Tugayında Askerliğe başlamış.2 ay temel eğitimden sonra, Tugay’da sınıflandırma olmuş ve Ankara’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na seçilmiş Er olarak gitmiş.Bu askerlik görevini General şoförlüğü olarak sürdürmüş ve 03.06.1973 günü terhis olmuştur.

  Bukere yine taksi dolmuşçuluğuna başlamış.Tepecik – Konak arasında çalışmak üzere 1951 Model ticari olarak Packard Marka bir taksi dolmuş satın almış ve bu aracın yerine 1974 Model 0 kilometre Murat 124 alarak bu şekilde çalışmaya devam etmiştir.1977 yılında İzmir Belediyesi’nde bir vesile ile Eshot Genel Müdürlüğü Otobüs İşletmesinde imtihanlara girmiş ve 161 kişilik imtihan listesinde o zaman 100 puan alarak otobüs şoförlüğü imtihanını kazanmış ve başarılı olmasına rağmen siyasi nedenlerden dolayı günün Belediye Başkanı Rahmetli C.H.P li İhsan Alyanak işe almamış ve bu vesile ile Buca Belediyesine müracaat etmiştir.Orada da imtihana girmiş ve kazanınca Belediye Başkanı Işılay Saygın işe almış ve hem taksi dolmuşçuluğu ve de Buca Belediye Otobüslerinde şoför olarak çalışmaya başlamıştır.Buca Belediyesinde çalışmaya devam ederken yasalar engel olduğu için taksi dolmuşçuluğu tercih etmeyip,otobüs şoförü olarak ve emekli olabilmek için bu işe devam etmiş ve taksi dolmuş otomobilini satmıştır.

  Şerafettin Sevinç; 1976 yılında evlenmiş ve bir kızı olmuştur.İşine devam yıllarında ülkede idareyi silahlı kuvvetler ihtilal yapıp, İzmir’in ufak Belediyelikleri biteviye İzmir Belediyesine devredilmiş, bu sırada Eshot Otobüs şoförü olarak işine devam etmiş ve bu meyanda İzmir Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından 1980 yılında başarılı çalışmalarından dolayı İzmir’de yılın şoförü seçilmiş ve İzmir Trafik Denetleme Müdürlüğü tarafından takdirname almıştır.Bu vesile ile ayrıca Buca Belediye Başkanı olan IŞILAY SAYGIN ‘da kendisine belde ve belediyesini onurlandırdığı için O da takdirname vermiştir.

  Şerafettin Sevinç otobüs şoförlüğü yaparken bile ayrıca seyyar olarak sigortacılık yapıyordu.O yıllarda İzmir’de çok eskiden İmtaş Sigorta, Doğan Sigorta, Tam Sigorta, Ünyon Sigorta, Magdeburger Sigorta ve Batı Sigorta gibi eski sigorta şirketleri mevcut idi.Batı Sigorta da Bölge Müdürü Rahmetli Mösyö Gabriel’den 5 adet poliçe alıp seyyar olarak elde kesip bu poliçeleri satıyordu.

  Şerafettin Sevinç 50 yıllık sigortacıdır.Ayrıca 26.08.1991 yılında Eshot İşçisi olarak Emekli olmuştur ve 10.04.1992 yılında Sigortacı olarak ofis açmış ve bu mesleğine hala devam etmektedir.

  Şerafettin Sevinç, çok iyi bir İzmir’lidir.Herkes İzmir’li olamaz, İzmir’li olabilmesi için İzmir’in Sinekli’sini, Kokaryalı’sını, Tamaşalık’ını, İkiçeşmelik, Varyant, Bayramyeri, Kenedy Meydanı,Üçkuyular Meydanı, Fahrettin Altay Meydanı,Kara Fatma Dağını, şimdiki Yeşilyurt’taki Mit Lojmanlarının bulunduğu yerleri, Acem Tekkesi’ni, Rakım Elkut’lu caddesini, Hacı Ali Efendi Caddesini, Dondurmacı Ali Yokuşunu, Patlıcancı Yokuşunu, Yangın Yokuşunu, Hatunniye ve Tilkilik Caddesini, Kordon Boyunu ve Fuar Dahilinde bulunan eğlence yerleri olan Gazinolar; Mogambo, Kübana, Göl Gazinosu, Över Aile Bahçesi, Ekici Aile Gazinosu, Manolya Gazinosu (Rahmetli Zeki Müren’in çalıştığı gazino) Maksim Gazinosu, Villa Çay Bahçesi, Luna Park Gazinosu ve Rahmetli Bornovalı Nuri Yalçuk’un Menekşe Çay Salonunu hep bilmesi lazımdır.

  Şerafettin Sevinç; Üsküp’lü Sigorta olarak İzmir Ticaret Odası, T.O.B.B ve Sigortalar Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı olup levhaya kayıtlı bir sigortacıdır.
 
  Şerafettin Sevinç; 2005 yılında Hac Farizasını yerine getirmiş olup, Tüm kalbi duygularıyla Hacc’ını muhafaza ederek ve Allah’tan korkarak ticaretine helalinden çalışarak devam etmektedir.

 SAYGILARIMLA..

Hoşgeldiniz
22 Yıldır Bucamızın güzel insanlarına hizmet veriyoruz.
İşyeri Sigortası
Kasko
Ferdi Kaza Sigortası
Trafik Sigortası